sign up for our
NEWSLETTER

Home Shop Subscribe Advertise Articles Directories Classifieds Calendar FAQs Contact Us Login

VOICE OVER AWARDS
'Best Human Voices' Honored At The 2023 VOX Awards: Jack Oddie & Annie Warburton Win For 'Best Performances of the Year'
November 22, 2023

(VOXtra) - Voice actors Jack Oddie and Annie Warburton were announced and celebrated for Best Male and Female Performances of the Year at the 2023 VOX Awards - which, in a sign of the AI times, notably named the many award categories as "Best Human Performances."

The black-tie awards gala on November 18 at the Walton Hall hotel in Warwickshire, England, was a highlight of VOX 2023, an annual gathering of working voice artists and producers from across different sectors of the voice industry.
THE NOMINEES AND WINNERS

Congratulations to all 2023 VOX Awards nominees and winners!

Best Human Performance in an Audio Only Broadcast 
  • WINNER: Jack Oddie - Visit Blackpool - Produced by Paul Day and Sharon Wrightson for Bauer Media
  • Annie Warburton - M R Emmanuel - Produced by Rik Watson for White Label 
  • Anthony Hewson - Royal Albert Hall - Produced by Justin Sanders for Global 
  • John Stretton - 40 Winks 
  • Kate Rock - Maureen Fry and the Angel of the North - Produced by Aaron Mathews for Penguin Random House 
  • Nathaniel Priestley - Classic FM - Produced by Ben Davis for Global 
  • Rivka Rothstein - Meditations for Takeout Night - Produced by Earhole Studios 
  • Stephane Cornicard - Ascot - Produced by James M for Maple Street Creative
Best Human Performance on a Visual Broadcast 
  • WINNER: Zigi Ellison - Spellforce - Produced by Pitstop for THQ
  • Aileen Downey - Kia - Produced by Noel Storey, Shane Lynch and Cathal Kealey for Kia 
  • Dev Joshi - Ford - Performance - Produced by Chrome Productions
  • Rachel Capell - Club X Heritage - Produced by JF Video 
  • Scott Joseph - Royal British Legion Poppy Appeal - Produced by Glenn Paton & Tim Delaney for Leagas Delaney 
  • Scott Tunnix - Garmin Force - Produced by Marianne Gjerstad for Garmin 
  • Stacey Arthur - GOTS Faces - for Global Organic Textile Standard 
  • Susie Coleman - Hero - Produced by Thinkingbox & Antisocial Solutions for Revanesse 
Best Human Performance in Gaming 
  • WINNER: Annie Warburton - Road 96: Mile 0 - Produced by Yoan Franise & Kevin Bard for Digixart-Ravenscourt
  • Amy Rockson - Marvel Move - Produced by Six to Start
  • Blanche Anderson - Viewfinder - Produced by Alli Cedroni for Nok Nok Audio 
  • Chris Tester - Tin Hearts - Produced by Rogue Sun 
  • Margaret Ashley - Neuronet Mendax Proxy - Produced by Justin French for Dream Harvest Games 
  • Scott Joseph - Balders Gate 3 - Produced by Larian Studios 
  • Tiffany Clare - Unbinary - Produced by Ludact 
  • Tim Bick - Smite - Produced by Rocket Sound LA
Best Human Performance on IVR/In-Store 
  • WINNER: Paul Brown - Sidney Jackson - Produced by Paul Brown 
  • Anna Lawrence - Vintage Champagne - Produced by Rik Watson 
  • Annie Warburton - Shopkind - Produced by Philip Rollett at Imagesound 
  • Jack Oddie - Asda Lamb in a Bag - Produced by Simon Beale at Mood Media 
  • Kelly Condron - Popworks - Produced by Katrina Unitt at Imagesound 
  • Rachel Kershaw - Morrisons - Produced by Simon Beale at Mood Media 
  • Shelly Atton - AF Blakemore - Produced by Toby Huggins at Imagesound 
  • Shirlie Randall - Spar - Produced by Chris Kirk for Imagesound
Best Human Performance on E-Learning / Medical Narration
  • WINNER: Verity Uma Johnson - NHS - Produced by Get Carter Productions
  • WINNER: Margaret Ashley - Menopause - Produced by Voice Archive
  • Amritpal Sandhu - Unconcious Bias
  • Annie Warburton - E-Learning - Produced by CGG 
  • Jay Preston & Megan Hensley - This is Nouns - Produced by Stefan Green 
  • Jen Lawton Hunt - Stanley Road 
  • Joanne Zorian - University of Basel, Switzerland - Self Produced
  • Sara Starling - Bumblebees - Self Produced
Best Human Performance in an Audio Drama / Podcast 
  • WINNER: Jenna Sharpe - Audio Drama - Produced by Dave Fernandez at RB Media
  • Chloe Elmore - Audio Drama 
  • Kymberley Cochrane - The Strata - Produced by Mark Healy for Beyond The Dark 
  • Lisa Armytage - The Robots - Produced by Ken Bentley at Big Finish Productions 
  • Lynsey Murrell - BBC UFO: Destruct Positive - Produced by Big Finish Productions 
  • Mark Collins - The Bully - Produced by Ken McGuire at Studio Eleven 
  • Samantha Boffin - The One - Produced by Simon Collier at Evcol Entertainment 
  • Ted Huggins - Tape 30 Observation - Self Produced
Best Human Performance in an Audiobook (factual or fiction)
  • WINNER: Lisa Armytage - A Midlife Gamble by Cary J Hansson - Produced by Spoken By Lisa for Hansson Publishing
  • Bhav Parmar - Rebel Girls 
  • Bronwen Price - Wren - Produced by Strathmore Publishing 
  • Jeff Stewart - Swipe, Sneak, Storm, Spark by Evan Angler 
  • Mark Collins - Churchman Cole - Produced for Studio Eleven 
  • Nathaniel Priestley - Audiobook - Produced by Stefan Szwarc at 2020 Recording for Angry Robot
  • Peter Wicks - Vagabond - Saga of the Freewilds - Produced for Audible 
  • Tom Jordan - By the Light of Dead Stars by Andrew Wey - Produced for Audible
Best Human Performance in a Corporate Production 
  • WINNER:  Amritpal Sandhu - The Deol Foundation
  • Abi Phillips - TenneT Target Grid Sustainability - Produced by Marco at Studio Make 
  • Charlie Albers - AkLease - Produced by Duygu Basara 
  • Della Phillips - Kongsberg Maritime - Produced by Bloc Digital 
  • Jehanne Saaidah - NHS Supply Chain - Produced by Rich Nicklen at Roost Creative 
  • Linton Tulloch - Samsung Model Homes - Produced by Dawn Abegail
  • for BBH 
  • Rebecca Tanwen - Aviva & WWF Partnership - Produced by The Voiceover Gallery 
  • Susie Coleman - Onera - Produced by Patrick Koestel
Best Human Performance in Animation 
  • WINNER: Anna Moorey - Cult of the Lamb: Doom & Shroom - Produced by Tom Jenkins & Ben Michael for Channel 4 
  • Amritpal Sandhu - Desktop Dungeons 
  • Anne Wittman - Mars Machines - Produced by Positronish 
  • Carlos Gonzalez - Destino Finar - Produced by Marika Tamura 
  • Erina Aoba - Hoala & Koala - Produced by Rendyadi
  • Kate Nieland - B! Diva - Produced by Uber Agency 
  • Rachel Capell - Harry Potter: Divination - Produced by Digital Wizards 
  • Verity Uma Johnson - Spot the Differences - Self Produced
Best Human Performance in Live Events (live or pre-recorded) 
  • WINNER: Ian Brannan - Sky Reveal - Produced by Voiceovers.co.uk for Sky
  • Guy Slocombe - SAE Awards - Produced by Visual Prime
  • John Stretton - Club Live - Produced for Club Live Promotions 
  • Kelly Condron - Brickhouse Manchester - Produced for Viridor 
  • Liz Drury - Emant Conference - Self Produced 
  • Mai Ling Turner - Philip Filo 
  • Scott Tunnix - Vampire Survivors - Produced by Luca Galante at Poncle 
  • Tim Bick - Haribo Wacken Open Air - Produced by Blut Audio
The Best Male Voiceover Performance of the Year 
  • WINNER: Jack Oddie
  • Anthony Hewson 
  • Chris Tester 
  • Ian Brannan 
  • Linton Tulloch 
  • Nathaniel Priestley 
  • Paul Brown 
  • Robin Bowerman 
  • Scott Joseph 
  • Stephane Cornicard
The Best Female Voiceover Performance of the Year 
  • WINNER: Annie Warburton  
  • BhavParmar
  • Blanche Anderson 
  • Dev Joshi 
  • Jenna Sharpe 
  • Kate Nieland 
  • Kate Rock 
  • Lynsey Murrell 
  • Tiffany Clare
  • Verity Uma Johnson
FOR MORE INFO ...

For more about VOX Events and the annual VOX Awards, please visit: https://voxevents.co.uk.


Your Daily Resource For Voice-Over Success
Tell Us What YOU Think!
Please Note: Since we check for spam, there will be a slight delay in the actual posting of your comment.
Your Name:
Your Email Address (will not be published):
Your Comment:
Your Comment:
Security code:     
Comments
No comments have been posted yet. Hurry, and you could be the first!
Back to Articles
For essential voice-over business strategies
On Michael Langsner's Voice-Over Roadmap Podcast
Inspiring interviews help your VO career
Email alerts to new VoiceOverXtra articles